Cofnij do listy

Budowanie przewagi konkurencyjnej w oparciu o dane

O koncepcji Data-Driven Business, czyli budowaniu przewagi konkurencyjnej w oparciu o dane, mówi w Computerworld dr inż. Kamil Folkert, CTO w 3Soft S.A.

Czym jest Data-Driven Business?

Koncepcja Data-Driven Business polega na holistycznym podejściu do analizowania danych w przedsiębiorstwie w celu przewidywania przyszłych zdarzeń biznesowych. Mówimy więc o podejmowaniu decyzji, opierając się na faktach, a nie na intuicji. Nie chodzi jednak o generowanie prostych raportów czy analiz. Data-Driven Business oferuje nowe możliwości. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii do gromadzenia i przetwarzania danych oraz zaawansowanych metod statystycznych opartych na machine learning i data science możemy analizować miliardy danych w czasie rzeczywistym i automatyzować wiele kluczowych dla biznesu procesów.

Dlaczego warto wprowadzać tego typu podejście do biznesu?

Z mojej perspektywy zaawansowana analiza danych w biznesie to nie futurystyczna ciekawostka zarezerwowana dla technologicznych liderów, a konieczność i naturalny etap rozwoju. Systemy informatyczne wykorzystywane w przedsiębiorstwach generują i gromadzą dane dotyczące praktycznie każdego obszaru działalności – od szczegółów dotyczących klientów po analizę otoczenia rynkowego. W tych danych tkwi ogromny potencjał biznesowy. Firmy, które dzisiaj nie zainwestują w rozwiązania technologiczne oparte na machine learning i sztucznej inteligencji, jutro będą musiały to zrobić, żeby nie wypaść z rynku.

Szczególnie teraz, w związku z pandemią COVID-19, stanęliśmy w obliczu zupełnie nowej sytuacji rynkowej. Nadchodzące wyzwania generują potrzebę skorzystania z dodatkowej wiedzy, gdyż dotychczasowe know-how może nie wystarczyć, aby znaleźć właściwe rozwiązania. Z pomocą przychodzi Data-Driven Business.

W jakich branżach najlepiej sprawdza się podejście Data-Driven Business?

Zaawansowaną analizę danych i związaną z nią automatyzację można wykorzystywać do optymalizacji wielu procesów biznesowych, w przedsiębiorstwach z różnych branż. W 3Soft pracujemy głównie dla klientów z branży retail, bankowości i produkcji. Naszym celem jest zbudowanie „podwozia” technologicznego, wspierającego konkretne procesy biznesowe klienta. Realizowane projekty oceniamy przez pryzmat optymalizacji biznesu, a nie dostarczonej technologii.

W retailu nasze platformy analizują miliardy danych paragonowych, informacje o tysiącach produktów i dziesiątki specyficznych dla tej branży czynników, w celu prognozowania sprzedaży i popytu.

W bankowości coraz częściej obserwujemy trend związany z podejmowaniem zautomatyzowanych decyzji w oparciu o dane. Banki są zmuszone konkurować z licznymi fintechami i już dawno stały się firmami opierającymi kluczowe procesy biznesowe na analizie danych. Nasi klienci z tego sektora przeznaczają corocznie coraz większe budżety na projekty związane z analizą ryzyka, scoringiem klientów czy optymalizacją działań marketingowych.

W branży produkcyjnej dostarczamy rozwiązania nie tylko w zakresie predictive maintenance, ale również w obszarach optymalizacji produkcji, zarządzania łańcuchem dostaw czy logistyką.

Na jakich rozwiązaniach technologicznych 3Soft opiera wprowadzanie podejścia Data-Driven Business?

W 3Soft projektujemy i uruchamiamy platformy analityczne zgodnie z koncepcją Data Lake. Bazujemy głównie na technologii Hadoop w dystrybucji firmy Cloudera, światowego lidera w zakresie dostarczania nowoczesnych rozwiązań do zarządzania danymi. 3Soft jako pierwsza firma w Polsce dołączyła do ekosystemu partnerów Cloudera na poziomie Silver Status. Partnerstwo z Cloudera stanowi uzupełnienie naszego doświadczenia w zakresie zarządzania danymi o najnowsze rozwiązania technologiczne.

Jesteśmy niezwykle zaszczyceni, że 3Soft jest częścią programu Cloudera Partner Program– wspólnie z nami odnieśli wielki sukces w Polsce, a ich wysokie kompetencje stanowią wartość dodaną do naszych rozwiązań we wszystkich branżach. Liczymy na pogłębienie naszego partnerstwa w nadchodzących latach, aby wspólnie dostarczać pierwszą w branży chmurę danych na poziomie enterprise.

Christopher Rummel, Regional VP Channel and Alliances EMEA, Cloudera 

Oprócz technologii związanych z zarządzaniem danymi kluczowe znaczenie dla skalowalności i szybkości wdrożenia Data-Driven Business ma dostępność niezawodnej oraz elastycznej infrastruktury do przechowywania i przetwarzania danych zapewnianej przez chmurę obliczeniową. W tym obszarze 3Soft jest partnerem firmy Microsoft. Posiadamy potwierdzone certyfikatami kompetencje w zakresie Cloud Platform oraz Data Analysis.

Partnerstwo z firmami technologicznymi od zawsze było dla Microsoft kluczowym elementem w budowie ekosystemu. Wspólnie z naszymi partnerami możemy zaproponować naszym klientom pełną gamę rozwiązań dla dowolnej branży automatyzując i transformującich procesy i produkty. To jest prawdziwa siła ekosystemu, który wspólnie tworzymy. Wprowadzanie do firm podejścia Data-Driven Business i Sztucznej Inteligencji ma ogromny potencjał. Cieszę się, że w gronie partnerów Microsoft mamy 3Soft, który wspiera naszych klientów w cyfrowej transformacji.

Jarosław Sokolnicki, Head of Industry Solutions, Microsoft

W jaki sposób pracujecie z klientami?

Spotykamy się z klientami, którzy choć czują, że gromadzone przez ich firmy dane mają ogromny potencjał biznesowy, obawiają się rewolucji związanej z wprowadzeniem Data-Driven Business. Wiele czasu poświęcamy na pokazanie klientom, że takie podejście to nie rewolucja, a ewolucja, która szybko dostarczy konkretną, mierzalną wartość biznesową. Dlatego współpracę z klientami zawsze zaczynamy od cross-departamentowych warsztatów, podczas których analizujemy szanse w rozumieniu biznesowym, wspólnie zastanawiamy się nad dostępnymi danymi i rozwiązaniami technologicznymi. Dzięki temu proces wprowadzania zaawansowanej analizy danych do biznesu jest efektywny i mierzalny.

Warto podkreślić, że wdrożenie koncepcji Data-Driven Business jest efektywne również pod względem finansowym. Analizowanie danych nie wymaga inwestycji w dodatkowy sprzęt w punktach sprzedaży czy w parku maszynowym. W początkowych fazach wprowadzanie zaawansowanej analizy danych nie wiąże się z dużymi wydatkami na infrastrukturę technologiczną. Przy stosunkowo niskich nakładach szybko można uzyskać realne korzyści biznesowe, które w konkretny sposób wpłyną na budowanie przewagi konkurencyjnej.

Co radzisz klientom, którzy zastanawiają się nad wprowadzeniem Data-Driven Business?

Zdecydowanie polecam spotkanie w formie warsztatu z ekspertami 3Soft. Umożliwi to szybkie zidentyfikowanie szans biznesowych i zaplanowanie dalszych kroków w drodze do zarządzania przedsiębiorstwem w oparciu o dane.

Link do rozmowy.

Lubisz wiedzieć więcej?

Dołącz do naszego newslettera

Newslettery wysyłane są w formacie wiadomości e-mail, nie częściej niż raz w miesiącu bądź niezwłocznie w przypadku istotnych aktualności/zmian/treści edukacyjnych. Więcej w regulaminie.