Prognozowanie popytu w oparciu o modele uczenia maszynowego dla Grupy Maspex Sp. z o.o.
- Klient:
- Grupa Maspex Sp. z o.o.
- Okres współpracy:
- sierpień 2023 – nadal
- Branża:
- FMCG
Grupa Maspex jest największą prywatną firmą w branży spożywczej w Polsce oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Jest zdecydowanym liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, Czechach, na Słowacji, w Rumunii oraz ich czołowym producentem na Węgrzech, w Bułgarii, na Litwie oraz Łotwie; czołowym graczem na rynku wody w Rumunii; liderem na rynku makaronów, dżemów i sosów oraz wiodącym producentem w segmencie keczupów, dań gotowych i przetworów warzywnych w Polsce; wiodącym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej oraz liderem na rynku wódki i największym importerem zagranicznych alkoholi w Polsce.
To właściciel takich brandów jak: Tymbark, Kubuś, Tiger, Lubella, Łowicz, Kotlin, Krakus, DecoMorreno, Plusssz, Żubrówka czy Soplica. Produkty Maspex powstają w 18 zakładach produkcyjnych na ponad 160 liniach produkcyjnych m.in. w Polsce, Bułgarii, na Węgrzech, Litwie i Łotwie. Przez ponad 30 lat Grupa zbudowała silną pozycję, stając się liderem europejskiego rynku FMCG oraz synonimem wysokiej jakości i innowacyjnego podejścia do prowadzenia biznesu.
Cele wdrożenia
W związku z imponującą skalą działalności i szerokim portfolio produktów, firma poszukiwała rozwiązania, które pozwoli zautomatyzować proces prognozowania popytu, przy zapewnieniu wysokiej jakości generowanych prognoz.
Istotne było przygotowanie zaawansowanych modeli prognostycznych, które uwzględniają różne horyzonty planistyczne i różny poziom szczegółowości.
Praca z Occubee i osiągnięte korzyści
W ramach pierwszego etapu współpracy, Maspex korzysta z prognoz Occubee dla wybranych grup asortymentowych.
Prognozowanie odbywa się w oparciu o 3 autorskie modele uczenia maszynowego, które zostały zaprojektowane z uwzględnieniem specyfiki producenta.
Korzystamy z prognoz Occubee do przewidywania popytu na nasze produkty. System generuje dla nas prognozy w oparciu o modele uczenia maszynowego, które uwzględniają różne agregacje i horyzonty planowania. Prognozy stanowią wsparcie dla naszych ekspertów w zakresie planowania popytu.
– mówi Grzegorz Woźniak, Dyrektor ds. planowania produkcji, Grupa Maspex Sp. z o.o.
Pierwszy model ML generuje prognozy per produkt w agregacji tygodniowej, z uwzględnieniem 13-tygodniowego horyzontu planowania. Drugi model generuje prognozy dla każdego produktu, w agregacji miesięcznej, z horyzontem 12-miesięcznym. Z kolei trzeci model ML adresuje potrzeby planowania długoterminowego.
Modele uczenia maszynowego umożliwiają skuteczną identyfikację trendów sprzedażowych i ich ekstrapolację, co oznacza, że wykryte trendy są następnie wykorzystywane w prognozowaniu, tak aby adekwatnie adresować zmiany w popycie na konkretne produkty. Ponadto modele uwzględniają m.in. sezonowość, a także planowane promocje typu sell-in.
Na ten moment Occubee generuje prognozy dla ok. 400 produktów Maspexu. Udostępniamy je w postaci dostosowanej do wymogów systemu ERP klienta. W planach mamy dalszy rozwój współpracy i roll-out systemu na kolejne grupy produktowe.
– mówi Michał Koziara, Chief Operating Officer w Occubee S.A.